Nina Vandeweghe geeft een voorproefje van Atelier in beeld: ‘Het atelier is de machine achter het resultaat.'

Voeg toe aan favorieten

‘Ik gebruik soms de term ‘transitional anger’ van Martha Nussbaum om mijn werk te beschrijven: een vorm van woede die verder gaat dan wraak en leidt tot constructieve actie. Ze functioneert als een signaal dat er iets fundamenteel mis loopt, niet als een verlangen om schade toe te brengen. Die woede vormt een belangrijke motor in mijn werk, vooral wanneer ik politieke of institutionele systemen bevraag.

De eerste jaren na mijn afstuderen was ik actief als illustrator, maar intussen ben ik opnieuw vooral schilder, beeldhouwer en schrijver. Als illustrator was mijn stijl sterk illustratief en figuratief. Dat is ze nog steeds, maar anders. Ik probeer mijn beeldtaal minder illustratief te maken zonder haar volledig los te laten. Tegelijk is mijn werk steeds activistischer geworden.

Ik combineer keramiek, schilderkunst, textiel en tekst. Keramiek is twee jaar geleden eerder toevallig in mijn praktijk terechtgekomen. Een vriendin schreef zich in aan de Academie van Anderlecht en vroeg of ik meeging. Ik dacht: een nieuwe hobby én een namiddag per week samen, win-win. Het medium bleek echter perfect aan te sluiten bij mijn werk en werd al snel een volwaardig onderdeel van mijn praktijk. Sinds kort werk ik ook graag met tekst. Ideeën opschrijven geeft me structuur en helpt me de juiste woorden te vinden voor mijn werk.

Nina Vandeweghe in haat atelier, foto door Josefien Tondeleir

‘Het atelier is de machine achter het resultaat, de coulissen van het kunstwerk. En iedereen weet: backstage gebeurt de magie.’

- Nina Vandeweghe
Het atelier van Nina Vandeweghe, foto door Josefien Tondeleir

Mijn atelier is de plek waar alles samenkomt: ideeën, uitvoering en het dagelijkse leven. Het is een ruimte om te falen zonder schaamte. Falen is essentieel voor groei. Door het te delen, toon je het proces, niet enkel het eindresultaat. Je vindt mijn atelier op het gelijkvloers van mijn woning, met een etalageraam. De voorkant is ingericht als een kleine white cube, waar ik werk kan tonen zonder de chaos eromheen. Dat helpt me om te evalueren welke werken samen functioneren.

Momenteel overheerst chaos. Door mijn slapeloosheid maak ik sneller rommel dan ik kan opruimen, terwijl ik orde nodig heb om helder te denken. Zoals je huis je hoofd is, zo is je atelier dat ook. Ik ben bovendien wat onhandig en stoot veel om. Toevalligheden kunnen interessant zijn, maar niet te veel. Mijn hond loopt al genoeg over mijn werk heen, al die pootafdrukken wegwerken is al vermoeiend genoeg.’

Nina Vandeweghe, foto door Josefien Tondeleir

Nina Vandeweghe

Nina Vandeweghe (°1988), werkzaam onder de naam Nina Non Grata, ontwikkelt een artistieke praktijk waarin populaire beeldcultuur wordt verweven met autobiografische narratieven. Haar werk, gesitueerd binnen een kader van autotheorie, onderzoekt de spanningen tussen intimiteit en de publieke sfeer.